/  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Haber /
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Haber /
Başkan Tahmazoğlu "Gaziantep´in Kültürü Sahaflar Çarşısı Mecidiye Han´da Yaşayacak"
Orjinal Resim

Şahinbey Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan ve Gaziantep’in kültürel değerlerini yansıtacak olan Mecidiye Han çok yakında Gazianteplilerin hizmetine sunulacak.

Kültürel değerlere sahip çıkmak amacıyla bir çok alanda önemli çalışmalar yapan Şahinbey Belediyemiz, yıllardır kaderine terk edilmiş olan Mecidiye Han’nın restorasyon çalışmalarını Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile tamamladı. İçerisinde sahaflar çarşısı, okuma merkezleri, Millet Kıraathanesi, Gaziantep yemeklerinin yapıldığı alanlar ve kitapçıların olacağı Mecidiye Han’da zaman zaman kitap tanıtımları, imza günleri gibi kültürel etkinlikler de düzenlenebilecek.

Bütün Kitapçılar Burada Olacak

Mecidiye Han’ın çok önemli bir tarihi yapıt olduğunu ve Gaziantep kültürünü yansıttığını belirten Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, "Mecidiye Han’ın restorasyonu oldukça zordu. Çünkü üzerine betonarmeler atılmış, yapıya müdahaleler yapılmıştı. Han’ın üst katıda aslına uygun bir şekilde restore edildi. Burası Gaziantep’in en güzel hanlarından birisi ve iki kapısı olan bir han. Kapının biri Tuz Hanı tarafında diğeri ise Şehitler Caddesine bakıyor. Burayı Gaziantep Kültürüne hizmet edecek bir şekilde Sahaflar Çarşısı olarak planladık. Gaziantep’teki bütün kitapçıları buraya getireceğiz. Burada her hafta imza günleri düzenlenecek. İçerisinde bir tane Millet Kıraathanemiz olacak. Gençlerimizin ders çalışıp kitap okuyacağı bir mekân olacak. Ayrıca Yazarların söyleşi ve toplantı yapacakları salonlar bulunuyor. Bunların dışında hanın içerisine Gaziantep’e gelen turistleri Gaziantep’in yöresel yemeklerini tadabilecekleri bir mekânda yapıyoruz. Bizleri oldukça heyecanlandıran bir mekân. Açılışı yapıldığında Gaziantep’in en gözde ve sık ziyaret edilen yerlerden biri olacak” dedi.

Oluşturulma Tarihi :  18.02.2020 16:47:11
Okuma Sayısı : 24703
Fotoğraflar
slogan2
Şahinbey Belediyesi Bilgi İşlem l Yazılım K7