/  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Haber /
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Haber /
Tarihçi Yazar İlber Ortaylı Belediyemizin Restorasyon Yaptığı Alanları Gezdi
Orjinal Resim

Belediyemiz tarafından düzenlenen “Şahinbey’de Kitap Günleri Fuarı  için Gaziantep’e gelen Türk Tarih Kurumu Şeref Üyesi Prof. İlber Ortaylı, Belediyemiz tarafından restorasyonu yapılan tarihi mekanları gezdi.

Şahinbey Belediyesi tarafından restore edilerek, turizme kazandırılan Mecidiye Han ve Şehreküstü Konaklarını, Gaziantep Valisi Davut Gül, Şahinbey İlçe Kaymakamı, Tahir Şahin, Gaziantep Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Arif Özaydın AK Parti Şahinbey İlçe Başkanı Av. Hasan Teke ve Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu ile birlikte gezen Tarihçi Akademisyen Yazar İlber Ortaylı, yapılan çalışmaların tarihi yaşattığını ifade etti.

Çok Önemli Çalışmalar

Tarihçi Akademisyen Yazar İlber Ortaylı, tarihi dokunun yaşatılmasının önemli olduğunu belirterek “1966 yılında buralardaki tarihi alanlar daha orjinaldi. Bir çok ev bakımsız ve çöküntü haldeydi ama insanlar orada yaşıyorlardı. Nüfusta bugünün nüfusunun çok altındaydı. Daha rahat ve az insanın olduğu bir şehirdi Gaziantep. O zaman Gaziantep’i sokak sokak gezmiştim. Sonra yaşanan iktisadi dönüşüm şehirlerde değişime neden oldu. Gaziantep’te  bu değişimden nasibini alan şehirlerimizden birisi. Bu nedenle yapılan bu restorasyon çalışmalarını büyük bir başarı ve çok önemli bir hizmet olarak görüyorum. Hiç değilse belirli mekanlar özelikle Şehreküstü Konakları restorasyon çalışmalarıyla yeniden günümüze kazandırılmış. Yapılan bu çalışmalarla Gaziantep’in geçmişe dönük havası yeniden şehre hissettiriliyor” dedi.

Oluşturulma Tarihi :  5.10.2021 15:40:04
Okuma Sayısı : 199
Fotoğraflar
slogan5
Şahinbey Belediyesi Bilgi İşlem l Yazılım K7