/  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
BİLGİ HİZMETLERİ /
Müzeler /
Diğer Müzelerimiz /
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
BİLGİ HİZMETLERİ /
Müzeler /
Diğer Müzelerimiz /
Medusa Arkeolojik Cam Eserler Müzesi
Orjinal Resim

MEDUSA CAM ESERLER MÜZESİ

 

Medusa Cam Eserler Müzesi 15 yıllık bir birikimin sonucunda  ortaya çıkan koleksiyonu daha geniş kitlelere sanat severlere ,bilim adamlarına sunabilmek için  hayata geçirilmiştir. 21 Haziran 2008 tarihinde açılışı yapılan müzeyi ilk 1 ay içerisinde 5 bin  yerli ve yabancı kişi ziyaret etmiştir.

Medusa Cam Eserler Müzesi tarihe tanıklık eden Gaziantep Kalesi civarında eski üç  Antep evinin alınıp restore edilmesiyle oluşturulmuştur. Müze binası altı  odadan oluşmaktadır. Odalardan 5 tanesi sergi salonu olarak , 1 tanesi ise eserlerin kopyalarının yapılıp ziyaretçiye sunulduğu  mekan olarak değerlendirilmiştir. Eski Tunç Çağına ait  bronz figürinler , Roma dönemine ait çeşitli bronz eserler,altın takılar,Kil mühür baskıları ,İslami döneme ait altın sikkeler ve yaklaşık 150000 yıl öncesine ait tam fosilleşmemiş bir mamuta ait sağ alt bukkal (çene kemiği) ve vertebrası (omur kemiği) , Roma ve İslami döneme ait cam şişeler ,parfüm  ve gözyaşı şişeleri, cam ve pişmiş toprak amforalar ,Fenike dönemi renkli cam amforalar,Roma dönemine ait cam bardaklar,  cam bilezikler, pişmiş toprak kandiller sergilenmektedir. Roma ve İslami döneme ait cam  ve taştan yapılmış kolyeler, çeşitli takılar,  Roma dönemine ait cam bardaklar, kulplu ve kulpsuz çeşitli amaçlarla kullanılmış sıvı kapları sergilenmektedir.  Medusa Cam Eserler Müzesinde yaklaşık 4000'e yakın eser bulunmaktadır. Bu eser grubunun % 70'ini cam eserler,% 20 'sini bronz ve pişmiş toprak eserler,% 10'u ise Roma ve İslami döneme ait altın ve bronz sikkeler , altın takılar oluşturmaktadır, Müzenin bahçesine yapılan cam ocağında Suriyeli usta tarafından müzede bulunan cam eserlerin kopyaları üfleme tekniği ile yapılarak ziyaretçilerin beğenilerine sunulmaktadır. Müze aynı zamanda farklı el sanatlarının  tanıtıldığı ve şovlarının yapıldığı atölyelere de ev sahipliği yapmaktadır.  Süryani ustaların ufak şovlar yaptığı gümüş telkari atölyesi, sedef  atölyesi, kutnu dokuma atölyesi ve masa üzeri cam boncuk gösterilerinin yapıldığı cam boncuk atölyesi. Ayrıca antika eserlerin sergilendiği  ve bir kısmının satışa sunulduğu antika satış mağazası da diğer bölümlerde yerini almaktadır.

Ülkemizin  ilk  özel cam eserler müzesi olan Medusa Cam Eserler Müzesi ünik eserleri ve eser sayısı bakımından  Gaziantep turizmine  katkı sağlayacak görülmeye değer ender müzelerimizdendir.

 

İletişim Bilgileri

 

Adres: Seferpaşa mah. Şakir sok. No:9 - 11 Şahinbey / Gaziantep

( kale çevresindeki kır kahvesi karşısında

 

Tel: (0342) 230 30 49

 

info@arkantik.com.tr

 


Fotoğraflar
 
DİĞER BAŞLIKLAR
İslam Bilim Tarihi Müzesi
Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesi
Mizyal Galeri Müze
Hasan Süzer Etnografya Müzesi
Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi
Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi
Gaziantep Kent Kültür Tarihi Müzesi
Gaziantep Arkeoloji Müzesi
Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi
Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi
slogan2
Şahinbey Belediyesi Bilgi İşlem l Yazılım K7