/  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Projeler /
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Projeler /
Düveroğlu Kültür Evi
Orjinal Resim
Müdürlük : İmar ve Şehircilik Müdürlüğü
Tamamlanma Tarihi : 15.04.2015
Proje Durumu : Tamamlanan

Proje Finansman Kaynakları: Şahinbey Belediyesi Öz kaynağı,

Yapı Düveroğlu ailesi tarafından Belediyeye bağışlanmıştır. 424 ENVANTER NOLU yapı 10.03.1998 gün ve 2732 sayılı karar ile tescil edilen yapı, Kepenek mahallesi, Şehitler caddesi ile Kesikminare sokak kesişiminde yer almaktadır.

Yapı üzerinde yapının ilk yapımına ilişkin bir belge veya kitabe bulunmasa dfa eski sahipleri ile yapılan görüşmelere ve analojik verilere dayanılarak ilk yapım tarihinin 19. YY sonunda veya 20.YY başında olduğu düşünülmektedir. Yapı konut yapısı olarak kullanılarak ilk yapıldığı dönem özelliklerini günümüze kadar korumuştur ancak 15 yıllık bir dönem kullanılmaması sebebiyle yıpranmalar söz konusu olmuştur.

Yapının çevresinde bulunduğu konumu itibariyle konut ve caddeye yakın olması sebebiyle de cadde üzerinde ticari yapılaşmalar dükkanlar ile çevrelenmiştir. Yapı da geleneksel Antep evi düzeninde avlusu, zemin kat mekanı içerisinde ocaklık bölümü, ahşap pencereli demir korkuluklu boşluk sistemleri bulunmaktadır. Yapının avlu cephesinde tepe pencere ile iç aydınlatma özelliği sağlayan kuş taaları, Yapının ocaklık mutfak bölümünde kuzey duvarı üzerindeki ocak (yerel deyişle pikari) avlu bölümünde ekinlik yer almaktadır. Yapı iki katlı kesme taş genellikle keymik taşı kullanılarak inşa edilmiştir. Yapının çatı arasında depolama amacıyla oluşturulmuş olan bardakaltı bölümü bulunmaktadır.

Yapının cephelerinde özgün özellikleri korunmaktadır. Kesik minare sokağa bakan arka cephede duvarların sıvandığı görülmüştür. Ayrıca aynı cephe üzerinde Kurtuluş savaşının izlerini taşıyan mermi izleri de bulunmaktadır.

Restorasyon sonucunda Yapının mevcut özelliklerinin korunması ve özgün malzemeleri ile yapının geleceğe aktarılması sağlanmıştır. Yapının Şehitler caddesi üzerinde yer alan dükkan kısımları kamulaştırılarak yapının avlu bölümüne dahil edilmiştir. Yapının yoldan algılanması sağlanarak caddeden giriş sağlanması amaçlanmıştır.

Günümüzde Gaziantep Şahinbey Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanarak Kütüphane olarak hizmet etmesi üzerine bölge halkının kullanımına tahsis edilmiştir.


Fotoğraflar
slogan6
Şahinbey Belediyesi Bilgi İşlem l Yazılım K7