/  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Projeler /
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Projeler /
Şehitler Caddesi Cephe Yenileme ve Çevre Düzenlemesi
Orjinal Resim
Sokak : ŞEHİTLER CAD.
Müdürlük : İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ TARİHİ ÇEVRE KORUMA VE UYGULAMA BİRİMİ
Tamamlanma Tarihi : 15.02.2014
Proje Durumu : Tamamlanan

ŞEHİTLER CADDESİ CEPHE YENİLEME VE ÇEVRE DÜZENLEME YAPIM İŞİ

Başlangıç Tarihi: (Ay, Yıl): Nisan, 2013

Bitirme Tarihi: (Ay, Yıl):  Şubat, 2014

Toplam Proje Bütçesi: 8.252.899,69 TL

Proje Finansman Kaynakları: Şahinbey Belediyesi Öz kaynağı,

Yapının Özelliği: Cadde üzerinde toplamda 10 tescilli yapı bulunmaktadır.          

Çalışma Durumu: Devam etmektedir.          750 + 750 metre uzunluğunda karşılıklı 2 cepheden oluşmaktadır. Cadde boyunca 10 tescilli yapı bulunmaktadır. Yeni sokak düzenlemeleri ile caddenin estetik ve ticari niteliği arttırması hedeflenmektedir. Açıkhava alışveriş merkezi niteliğinde, eski dokudan yeni (den) bir kentsel mekân elde edilmesi bir diğer hedeflerden birisidir. Proje kapsamında Büyükşehir belediyesince yapılan yol düzenlemesine göz önüne alınarak kaldırımlarda, yağmur ve güneş için örtülerle ve sert peyzaj elemanları ile yaya odaklı ve dolayısıyla mevcut ticari yaşantıyı iyileştirecek bir yaklaşım benimsenmiştir. Yol boyunca var olan dükkân ve bina cepheleri değiştirilmiştir.

Şehrimizde kültürel turizmin gelişmesine katkı sağlayacak olan çalışma alanımızda, özellikle de bölgedeki büyük değişim devam ederken bu sokakların ulaşımını sağlayan, kentin eski dokusuna ulaşan kapılardan biri olan ŞEHİTLER CADDESİ çok büyük önem taşımaktadır.

Şehitler Caddesi arkasında gizlenen tarihi dokuyu hem cadde boyunca yansıtmak, hem de çalışmalarımızın bütünleşmesi amacıyla yenileme ve düzenleme çalışması amaçlanmıştır.

Şehitler Caddesi cephe yenileme ve Çevre Düzenleme  projesi ile projemizdeki yapı elemanlarından, cadde boyunca devam eden saçaklarda, Antep evi hayatlarında çoğunlukla bulunan yer döşemesinin saçağa işlenmesi ile arka gizli kalmış tarihi dokuya bir işaret ve yansıma sağlayacaktır.

Caddenin daha düzenli ve yaşanabilir olması amacıyla, aydınlatmalar, oturma grupları, yeşil bantlar, ayrıca tüm dükkanlarda kepenk sisteminden, alüminyum profilli cephe düzenlemeleri ile yenilikler getirilecektir. Cadde boyunca yapıların, kullanılmayan ve cephe kirliliğine neden olan 1.ve 2. katların gizlenmesini sağlayacak gölgeleme sistemi uygulanacaktır.

 

Ticari aksların yenilenmesi tarihi doku içinde, geri dönüşümlerin sağlanabildiği noktalardır. Şehrimizin önemli ticaret aksı Şehitler Caddesi ise bu çalışmaları tamamlayıcı nitelikte olacaktır.


slogan1
Şahinbey Belediyesi Bilgi İşlem l Yazılım K7